برگزاری نشست رسانه ای رپرتوآر زمستان ۱۳۹۸ گروه تئاتر «لیو»

برگزاری نشست رسانه ای رپرتوآر زمستان ۱۳۹۸ گروه تئاتر «لیو»

 

عکس از مهدی آشنا

                        عکس از مهدی آشنا
 
نشست رسانه ای رپرتوآر گروه تئاتر «لیو» با تشریح برنامه های این رپرتوآر و همچنین بررسی نگاه گروه «لیو» در بخش آموزش و رویدادهای تئاتری برگزار شد.
 
به گزارش خبرنگار، نشست فعالیت ها و رپرتوآر گروه تئاتر «لیو» با حضور حسن معجونی، رضا بهبودی، مهدی چاکری و حسام نورانی روز سه شنبه ۱۰ دی در فروشگاه کتاب «فرهنگان قریب» برگزار شد. در ابتدای این نشست حسن معجونی سرپرست گروه تئاتر «لیو» درباره رپرتوآور نمایشی این گروه، گفت: در گروه حدود ۲ تا ۳ سال روی مدرسه تئاتر «لیو» متمرکز بودیم که متأسفانه تعطیل شد اما فعالیت ها متوقف نشد و روی موضوع «آموزش اجرا» فعالیت خود را ادامه دادیم. در حال حاضر که هفتمین دوره فستیوال «مونولیو» را برای برگزاری تدارک دیده ایم و احتمالا از هفته آینده فستیوال «میکرولیو» هم احیا می شود.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر کار جدیدی را تولید نکرده ام و قصد دارم نسخه چهارم نمایش «آشپزخانه» را در پردیس تئاتر شهرزاد به صحنه ببرم. همزمان نمایش «بازتاب حلقه» به کارگردانی سیاوش البخشی نائینی از اعضای گروه «لیوسایه» نیز در تئاتر شهرزاد به صحنه می رود و رضا بهبودی نیز قرار است در تماشاخانه ایرانشهر کار جدیدی را اجرا کند.
 
سپس رضا بهبودی بازیگر و کارگردان تئاتر و از اعضای گروه تئاتر «لیو» نیز درباره فعالیت های این گروه تئاتری، یادآور شد: همیشه دغدغه گروه «لیو» کیفیت بوده و سعی کرده ایم این دغدغه را حفظ کنیم. فستیوال «مونولیو» از جمله فعالیت های گروه «لیو» بوده که تأثیر کیفی بسزایی در تولید نمایشنامه‌های مونولوگ با توجه به مختصات ایران و نیازهای معاصر مردم، داشته است. نمایشنامه نویسان خوبی در این فستیوال شناخته و معرفی شدند. بعد از برگزاری فستیوال «مونولیو» بود که فستیوال‌های مونولوگ در دانشگاه ها و مراکز مختلف شکل گرفت و برگزار شد و این امر نشان داد که جای اجراهای مونولوگ در تئاتر ایران خالی بود.
 
وی تأکید کرد: فستیوال «مونولیو» در رشد و پرورش بازیگری تئاتر نیز بسیار تأثیرگذار و در بحث کارگردانی و ایده‌پردازی تئاتر نیز مهم بود. در کنار فستیوال «مونولیو» یک جنبه پژوهشی نیز شکل گرفته است.
 
بهبودی درباره فعالیت جدید خود در زمینه کارگردانی تئاتر، گفت: قرار است در بهمن ماه نمایشنامه ای از ادوارد آلبی را در تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه ببریم.
 
در ادامه این نشست مهدی چاکری از اعضای گروه تئاتر «لیو سایه» و مسئول برگزاری هفتمین دوره فستیوال «مونولیو» نیز با اشاره به تقاضای ۴۰۰ نمایشنامه برای حضور در این فستیوال، افزود: تمرکز موضوعی ما در این دوره روی سفرنامه است که البته تعداد متون ارسالی با این موضوع نسبت به متون ارسالی با موضوع آزاد کمتر بوده است. ما در دوره هفتم فستیوال «مونولیو» و با هدف بالا بردن کیفیت این رویداد، از محمد مطهری پور، آزاده شاه میری و میلاد اخگر دعوت کردیم تا ۳ اثر خود را بدون حضور در مرحله بازبینی فستیوال، روی صحنه ببرند.
 
وی درباره زمان برگزاری هفتمین فستیوال «مونولیو» گفت: تاریخ برگزاری این دوره که قرار بود از نیمه دی ماه برگزار شود، به دلیل همزمانی با آغاز اجرای نسخه چهارم نمایش «آشپزخانه» ۲ هفته به تعویق افتاد.
 
چاکری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه قرار است برنامه ریزی هایی برای اجرای رپرتوآر اجراهای برتر هفتمین فستیوال «مونولیو» در شهرهای شیراز، رشت و تهران انجام شود، درباره دیگر فعالیت های مدنظر برای این دوره افزود: به همت دوستان در گذشته ۱۶ شماره از نشریه «مونولیو» منتشر شده بود و قرار است در این دوره شماره هفدهم نشریه به صورت الکترونیکی منتشر شود.
 
در بخش دیگری از این نشست حسن معجونی درباره نظر خود درباره چرایی کم بودن نمایشنامه های با موضوع سفرنامه نسبت به نمایشنامه های با موضوع آزاد برای حضور در هفتمین دوره فستیوال «مونولیو»، اظهار کرد: همواره با تعیین یک محتوای مشخص، همه چیز محدود می‌شود، البته تعداد نمایشنامه های با موضوع سفرنامه که به فستیوال مونولیو ارسال شده اند قابل قبول است. در فستیوال «مونولیو» مد نظر ما ظرفیت‌هایی است که بتوان مونولوگ را از آن‌ها استخراج کرد و ظرفیت‌های دراماتیک آنها را بالا برد.
 
سرپرست گروه تئاتر «لیو» درباره روند فعالیت های اخیر خود که آموزش و کار کردن با جوانان علاقه مند به تئاتر است و همچنین روند آموزش، تمرین و تولید نسخه های شیراز، رشت و تهران نمایش «آشپزخانه»، یادآور شد: خوشبختانه این روزها از تئاتر پول درمی آید و حالا شاهدیم که سینمایی ها نیز به سمت تئاتر می آیند. برخی افراد در مقوله آموزش هم پول‌های زیادی به جیب می‌زنند. موضوع «ایده تا اجرا» از سوی برخی تبدیل به فرصتی برای پول درآوردن شده است.
قرار است تخفیف ۳۰ درصدی بلیت نیز برای دانشجویان مدنظر قرار گیرد ضمن اینکه سعی مان بر این است در تعیین بهای بلیت اجراهای گروه تئاتر «لیو» اقتصاد مخاطبان تئاتر و همچنین اقتصاد کار خودمان را مدنظر قرار دهیم.

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های علامت گذاری شده با * را باید تکمیل نمایید.


گروه تئاتر لیو

درباره ی گروه لیو